Združenje novinarjev in publicistov
ZNP ostro zavrača osnutek medijskega zakona natisni

Združenje novinarjev in publicistov meni, da osnutek zakona o medijih, ki ga je predstavila ministrica za kulturo Majda Širca, ni sprejemljiv za nadaljnjo obravnavo, saj tudi ni primerljiv z zakonodajo nobene članice EU ali druge demokratične države. Poleg tega nas vrača v stare čase, za katere sta bila značilna totalitarni način razmišljanja in omejevanje svobode izražanja.

Osnutek zakona o medijih namreč med drugim v slovenski prostor znova vnaša zloglasni verbalni delikt. Ta je bil v 133. členu kazenskega zakonika Jugoslavije opredeljen kot »sovražna propaganda« in je v komunističnem totalitarnem režimu inkriminiral kritiko tedanje oblasti ter oblastnikov. Zaradi verbalnega delikta je bil lahko posameznik obsojen na deset let zapora, Širca pa zdaj grozi celo z ukinitvijo »malopridnih« medijev.

Mednje bodo šteli tisti, ki bodo po mnenju njej podrejenega inšpektorja spodbujali k narodni, rasni, verski, spolni ali drugi neenakopravnosti, k nasilju ali vojni, ter izzivali narodno, rasno, versko, spolno ali drugo sovraštvo in nestrpnost. Kateri so ti malopridni mediji, torej ne bo ugotavljalo sodišče v kazenskem postopku pač pa kar inšpektor po lastni presoji. Slednji bo lahko izdajatelja za tovrstni verbalni delikt kaznoval tudi z globo do 125 tisoč evrov, kar za večino medijev pomeni enako kot ukinitev.

Podobni represivno-oblastniški miselni vzorec se kaže tudi v določbi osnutka medijskega zakona, po kateri bodo prepovedane lastniške koncentracije v medijih, ki ogrožajo javni interes. Kaj je javni interes, bo odločala petčlanska komisija, v kateri bo štiri člane imenovala ministrica za kulturo, torej bo šlo za politično odločitev, s katero bo oblast omejevala gospodarsko svobodo na področju medijev.

Kot vrhunec političnega prevzema medijev pa iz osnutka zakona grozi določba, po kateri bo moral vsak izdajatelj medija obvezno v vsebinski zasnovi določiti tudi vrednotno usmeritev medija, predvsem svetovnonazorsko opredelitev v povezavi z izražanjem mnenj in stališč medija.

Pri Združenju novinarjev in publicistov poudarjamo, da gre pri opisanem zgolj za vrh ledene gore nezaslišanega poskusa poseganja v ustavno zagotovljeno svobodo izražanja, ki veje skozi celoten osnutek zakona. Zaradi takšnega škandaloznega ekscesa pričakujemo, da bo ministrica za kulturo osnutek zakona o medijih takoj umaknila iz obravnave.

Združenje novinarjev in publicistov

Upravni svet

Igor Kršinar, predsednik

 

Ljubljana, 15. septembra 2010

 
facebook

twitter

Aktualno

Priča smo najbolj brutalnemu posegu politike v medije do zdaj

V Združenju novinarjev in publicistov (ZNP) z zaskrbljenostjo spremljamo namero vladajoče koalicije, da po postopku, ki je predviden tako rekoč za izredne razmere v državi, zamenja vodstvo RTV Slovenija. Tako brutalnemu političnemu posegu politike v javno RTVS in medije do zdaj še nismo bili priča.

Preberite več ...
 
Stališče ZNP o popravkih medijske zakonodaje


Stališče in predlogi Združenja novinarjev in publicistov o treh predlogih novel, ki jih je v javno obravnavo dalo ministrstvo za kulturo.

Preberite več ...
 
Vabilo

Vabljeni k ogledu pogovorov s slovenskimi poslanci v Evropskem parlamentu, ki jih bo v živo prenašal www.euportal.siPogovori bodo potekali v torek, 2. 2., med 15.30 in 17.30, in v sredo, 3. 2.,  med 17.00 in 18.30.

 
© 2007 Združenje novinarjev in publicistov.
Izdelava spletne strani: Alteralis, Matej Puntar s.p.
Vaš brskalnik ne podpira CSS-a.