Združenje novinarjev in publicistov
Mnenje ZNP o predlogu zakona o medijih

Objavljamo pripombe Združenja novinarjev in publicistov (ZNP) na predlog zakona o medijih, ki ga bo danes pristojni odbor obravnaval v drugi obravnavi. Ocenjujemo, da so nekatere določbe zakona škodljive, in da bi bilo treba zakon, v kolikor v nadaljnji obravnavi ne bodo popravljene, zavrniti.


Uvodoma naj pojasnimo, da smo bili v javni obravnavi zakona povabljeni na usklajevalni sestanek s predstavniki ministrstva za kulturo, kar pozdravljamo. Nekatere naše pripombe je ministrstvo upoštevalo, drugih ni, nekatere pa so bile v zakon dodate pozneje povsem na novo in se o njih nismo imeli možnosti izreči.

V nadaljevanju zato navajamo zgolj tiste določbe, ki jim oporekamo.

V ZNP nasprotujemo predlagani določbi, po kateri je novinar dolžan razkriti svoj vire, v kolikor mu to odredi sodišče. Menimo, da je varovanje vira temeljna dolžnost novinarja, v katero ne more posegati niti sodna veja oblasti. Zato smo mnenja, da lahko sodišče novinarju razkritje vira odredi samo v izjemnih primerih; recimo v primeru groženj terorizma, javne varnosti in podobnih izjemnih primerih.

Nasprotujemo določbi, po kateri do finančne podpore niso upravičeni mediji, ki nimajo zaposlenih najmanj toliko oseb, da njihov skupni delovni čas ustreza vsaj trem zaposlenim za polni delovni čas. Takšna določba onemogoča podporo ravno tistim medijem, ki šele začenjajo s svojim delom in bi bi bili podpore najbolj potrebni.

Nasprotujemo tudi predlogu, da lahko država financira velike medijske hiše. Te so pri nas praviloma v lasti podjetij z milijonskimi prihodki in dobički (Pro Plus, Kolektor, DZS, Martin Odlazek …) , zato ni razloga, da bi takšne medijske hiše financirala država. V kolikor takšni mediji ustvarjajo izgubo, morajo za njihovo pozitivno poslovanje poskrbeti lastniki sami in ne država. Namesto tega je bolje, da se denar nameni podpori novim, neodvisnim medijem, ki bodo sposobni preživeti na trgu.

Ustavno sporna bi bila lahko  določba, da morajo tiskani mediji v kolofonu med drugim objaviti število tiskanih izvodov. Določba je sporna predvsem z vidika enake obravnave medijev, saj podoben pogoj (denimo o dosegu gospodinjstev, klikih …) zakon ne zahteva tudi za ostale medije.

Nasprotujemo določbam, po katerih o tem, kaj je sovražni govor, po lastni presoji odloča medijski inšpektor. V kolikor se ta določba ohrani, bi bilo nujno, da bi lahko medij odločbo inšpektorja izpodbijal v hitrem postopku pred sodiščem, ne pa v upravnem postopku, ki praviloma zaradi preobremenjenosti upravnega sodišča traja več let. Hitro odločanje pred sodiščem v takih primerih je predvideval osnovni osnutek zakona, iz katerega pa so bile te določbe iz nam neznanih razlogov črtane.

Nasprotujemo tudi določbi, da so nadzoru inšpektorata in določbam, ki sankcionirajo sovražni govor, podvrženi tudi t. i. vplivneži. Gre za nepotrebno enačenje posameznikov z mediji, očitno v želji, da bi preko zakona, ki je v osnovi namenjen medijem, nadzirali in sancionirali posameznike. Slednje lahko po našem prepričanju nadzira in sankcionira zgolj kazenska zakonodaja, ne pa medijski zakon oz. inšpektorat.

Upravni odbor ZNP, 8. aprila 2025

 
ZNP podelilo novinarske nagrade za leto 2024

 

Združenje novinarjev in publicistov je 12. decembra 2024 v prostorih Slovenske matice v Ljubljani podelilo častna priznanja Boruta Meška, ki jih vsako leto podeljuje za posebne dosežke v novinarstvu in publicistiki. Letos so bili nagrajenci trije - častno priznanje za obetavno novinarko je prejela novinarka spletne Nove24TV Tanja Brkić, priznanje za posebne novinarske dosežke je dobil novinar in urednik Planet TV Peter Avsenik, priznanje za življenjsko delo pa novinar in publicist Peter Colnar. Čestitamo!

1


Preberite več ...
 
Izjava ZNP: Novinar je dolžan ščitit svoj vir in ga ni dolžan razkriti niti policiji

V Združenju novinarjev in publicistov (ZNP) obsojamo policijsko intervencijo zoper novinarja Domovine Luko Svetino, katerega so na domu obiskali policisti, ker je poročal o razmerah v zaporu na Dobu. Njihov namen je bil pridobiti informacije o tem, kdo v zaporu je bil njegov vir podatkov.

Preberite več ...
 
Zahtevamo odstop odgovorne urednice informativnega programa TV Slovenija
Odločitev odgovorne urednice informativnega programa TV Slovenija Polone Fijavž, da prepreči nastop Urške Cankar Soares v oddaji Intervju, je škandalozna in z novinarskega stališča nedopustna. S tem je na javni televiziji odprla polje diskriminaciji, novim delitvam in razlikovanju na naše in vaše.

Preberite več ...
 
<< Začetek < Prejšnja 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Naslednja > Konec >>

Stran 1 od 62
facebook

twitter

Aktualno

Priča smo najbolj brutalnemu posegu politike v medije do zdaj

V Združenju novinarjev in publicistov (ZNP) z zaskrbljenostjo spremljamo namero vladajoče koalicije, da po postopku, ki je predviden tako rekoč za izredne razmere v državi, zamenja vodstvo RTV Slovenija. Tako brutalnemu političnemu posegu politike v javno RTVS in medije do zdaj še nismo bili priča.

Preberite več ...
 
Stališče ZNP o popravkih medijske zakonodaje


Stališče in predlogi Združenja novinarjev in publicistov o treh predlogih novel, ki jih je v javno obravnavo dalo ministrstvo za kulturo.

Preberite več ...
 
Vabilo

Vabljeni k ogledu pogovorov s slovenskimi poslanci v Evropskem parlamentu, ki jih bo v živo prenašal www.euportal.siPogovori bodo potekali v torek, 2. 2., med 15.30 in 17.30, in v sredo, 3. 2.,  med 17.00 in 18.30.

 
© 2007 Združenje novinarjev in publicistov.
Izdelava spletne strani: Alteralis, Matej Puntar s.p.
Vaš brskalnik ne podpira CSS-a.